نحله چیست؟

نحله به کسر "ن" در معانی هدیه، آیین، مذهب و عقیده آمده است. بعضی از فقها نحله را همان مهریه می دانند و با استناد به آیه چهارم سوره نساء "واتوا النساء صدقاتهن نحله" نحله را به بخششی از سوی مرد برای زن می دانند.

 

ولی در حال حاضر، نحله در صورتی شرعاً و قانوناً به زوجه تعلق می گیرد که شرایط تعلق اجرت المثل ایام زوجیت فراهم نباشد. پس اول باید دانست اجرت المثل ایام زوجیت چیست که در صورت عدم تعلق آن، نوبت به نحله برسد.

شرایط تعلق نحله

تعلق نحله مثل تعلق اجرت المثل مشروط به تقاضای مرد برای طلاق است و نیز تقاضای مرد نباید ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی باشد. اگر به هر دلیل امکان تعیین اجرت المثل نباشد(مثل اینکه زن قصد تبرع و فعالیت رایگان داشته) نوبت به نحله می رسد و نسبت به تعیین نحله اقدام می شود. بنابراین نمی توان هم اجرت المثل گرفت و هم درخواست پرداخت نحله کرد.

برچسب ها: موسسه حقوقی, موسسه حقوقی دادگر نیک فرجام, زنان و تبعیض, خانواده, نحله, اجرت المثل, حقوق زن, بهترین وکیل خانواده, بهترین وکیل تهران در دادگاه های سراسر کشور, وکلای ایرانی عضو کانون وکلای بین الملل, موسسه حقوقی بین المللی دادگر نیک فرجام